2139/​133

Hans Sebald Beham (f. Nürnberg 1500, d. Frankfurt am Main 1550)

Kristus ved foden af korset. Tryksign. monogram 1520. Radering. Bladstørrelse 13,2×8,6 cm.

Senere tryk. Litteratur: Bartsch 26

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1701, 2017 nr. 106.

Tæt beskåret. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag