2024/839
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Kande af stentøj, modelleret med fabeldyr, dekoreret med lys glasur, svungen hank af flettet bambus. Sign. monogram, 151. H. 15.
Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud