12008/​120

Dansk standur i kasse af træ, hvidmalet urskive med arabertal. Sign. C. Bidstrup. Tre jernlodder. Uret slår kvarterslag og timeslag. 19. årh. H. 220. B. 41/60. D. 27.

Revne på en klokke så lyden er ikke helt god. Revner i træet på kassen.

Kunst, antikviteter & design, 20. februar 2020

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK