2023/​727

Per Lütken (f. 1916, d. 1998)

Stor “Provance” skål af mørkegrønt glas samt en mindre skål af lyseblåt glas. Mørkegrøn skål sign. monogram, 17793. H. 11. Diam. 35. Lyseblå skål sign. monogram, 16749. H. 17,5. Begge udført og signeret hos Holmegaard. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lyseblå skål med enkelte minimale afslag på nederste kant.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

420 DKK

(Autobud) 420 DKK
400 DKK
(Autobud) 380 DKK
360 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK