2023/727
Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
Stor “Provance” skål af mørkegrønt glas samt en mindre skål af lyseblåt glas. Mørkegrøn skål sign. monogram, 17793. H. 11. Diam. 35. Lyseblå skål sign. monogram, 16749. H. 17,5. Begge udført og signeret hos Holmegaard. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lyseblå skål med enkelte minimale afslag på nederste kant.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag