1822/​552

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Reol af teak med fire flytbare hylder, monteret svævende på stel af bøg. Udført og mærket med label hos Søren Willadsen, Vejen i 1950'erne. H. 96. B. 75. D. 24

Model præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1950.

Litteratur: Bygge og Bo, hæfte 2–3, efterår 1950, s. 7.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK