2116/​775

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Et par lænestole med ben af valnød, sæde, ryg, sider og løse hynder betrukket med brunt skind. Model 2207. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1976. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med krakeleringer. Keder med slitage. Den ene stol med hul i skind ved armlæn.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK