1947/​535 Egon Mathiesen: Serie af ni kompositioner, 1972–1973. Alle sign. på bagsiden samt årstal. Olie på plade. Hver 22×16. (9)

Be­skriv­el­se

Serie af ni kompositioner, 1972–1973. Alle sign. på bagsiden samt årstal. Olie på plade. Hver 22×16. (9)

Sælger oplyser: nej

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Kunstner

Egon Mathiesen (f. Esbjerg 1907, d. København 1976)

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

7.000 kr.

12 bud

7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.