1515/728
Martin Mortensen (f. 1874, d. 1949)
Rund krukke af lertøj, dekoreret med indridsede plantemotiver i grøn og sort glasur. Sign. monogram, 1901. Unik. H. 20. Diam. 32.
Almindelig brugspatina, herunder nogle glasurafslag.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud