2427/531
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg udspændt med sort skind. Formgivet 1956. Udført hos E. Kold Christensen, stemplet. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage og defekter.
Vurdering