12147/24
Dansk renæssancekiste af egetræ udskåret med religiøse scenerier og inskription “Salig den som over trædelsen er forladt” anno 1634, front med skuffer og døre, i siderne bæregreb af jern. Delvist 17 årh. H. 73. L. 173. D. 71.
Ombygget og restaureret. Brugs- og alderstegn. Nøgle medfølger.
Kunst, antikviteter & design, 25. november 2021
Vurdering
Hammerslag