Erling Torvits (, Danmark. 20. århundrede.)
Sæt på tre indskudborde af palisander, opsat på tilspidsende ben. Ender med kehlet kant. Model HM 130. Udført og mærket hos Heltborg Møbler. H. 44.-50,5. B. 28,5.-33,5. L. 45.-59,5. (3)
Litteratur: Mobilia nr. 124, november 1965.
CITES-certifikat medfølger.
Almindelige tegn på brug herunder ridser, mærker.
Moderne kunst og design, 5. marts 2013