862/1019
Judith Johansson (f. Trollhättan 1916, d. Teneriffa 1993)
“Vallmovång”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Blå bund dekoreret med polykromt mønster i form af stiliserede valmuer og blade. Sign. monogram JJ. Formgivet 1961. Udført i John & Judith Johanssons vävateljé i Knäred, Sverige 20. årh. 340×195.
Design, 10. marts 2016
Vurdering
Hammerslag