1305/1724
Ole Kreutzmann m.fl. (f. Grønland 1898, d. 1983)
Tre figurer af udskåret kaskelothvaltand i form af grønlandske fangere. De to sign. OK og J. Larsen. H. 11,4–12,5. (3)
Proveniens: Hjembragt af Oberst Jørgen Marquard Jørgensen, chef for topografisk afdeling ved Geodætisk Institut og leder af to ekspeditoner til Grønland i 1935 og 1947.
En figur med knækket tromme, mangler trommestik. En figur med naturlige revner ujævnheder. Mindre revner.
Varia, 7. februar 2013
Vurdering
Hammerslag
29 bud