Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
“Scimitar”. Hvilestol med stel af stål. Sæde samt gennembrudt ryg betrukket med mørkebrunt farvet skind. Model IS-63. Formgivet 1962–1963. Udført 1960'erne hos tapetserermester Ivan Schlechter, stemplet under sæde.
Alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Skind med enkelte trykmærker, slitage langs sædets front. Hjørner på top af ryg med manglende skum indvendigt
Moderne kunst og design, 14. april 2020
24 bud