Aksel Kjersgaard og dansk møbeldesign (f. 1925, d. 2018, Møbelsnedker)
Entremøblement af palisander bestående af rektangulært spejl, kommode med to skuffer i front, to væglampetter samt blomsterkasse. Spejl stemplet nr. 165 K, kommode nr. 384. Spejl og kommode udført og stemplet hos A. K. Odder. Spejl: H. 105. B. 55. Kommode: H. 52. B. 59. D. 35. Lampetter: H. 27. Blomsterkasse: H. 36. L. 50. B. 44. (5)
CITES certifikat medfølger.
Let patina, herunder mindre ridser og skjolder.
Der garanteres ikke for funktionaliteten af lamperne. Effekter der er lavet af palisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 12. februar 2013
14 bud