2014/​8525

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

To studier af Protagoras på samme blad. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden “Studie af Constantin Hansen til ”Protagoras“ ca. 1865”. Bly på papir. Lysmål 23×30.

Studie til kunstnerens oliemaleri “Protagoras” fra 1875, som befinder sig på Statens Museumfor Kunst, inv. nr. KMS8678.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 914, 2009 nr. 674.

Mindre misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK