1449/8737
Lomonosov Porcelainsfabrik
Syv russiske porcelænsfigurer i form af romanfigurer fra Gogols “De døde sjæle”, dekoreret i farver og guld. Mærket LFZ for Lomonosovskij Farforovij Zavod fortsættelse af Kuznetzov fabriken. Sovjetunionen, 20. årh. H. fra ca. 12 til 15. (7).
Figurerne afb.: Galina Agarkowa og Natalija Petrowa, “250 Jahre Lomonossow Porzellanmanufaktur St. Petersburg 1744–1994”.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Russisk auktion, 5. december 2014
Vurdering
Hammerslag