1449/​8737

Lomonosov Porcelainsfabrik

Syv russiske porcelænsfigurer i form af romanfigurer fra Gogols “De døde sjæle”, dekoreret i farver og guld. Mærket LFZ for Lomonosovskij Farforovij Zavod fortsættelse af Kuznetzov fabriken. Sovjetunionen, 20. årh. H. fra ca. 12 til 15. (7).

Figurerne afb.: Galina Agarkowa og Natalija Petrowa, “250 Jahre Lomonossow Porzellanmanufaktur St. Petersburg 1744–1994”.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Russisk auktion, 5. december 2014

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

14.500 DKK
14.000 DKK