2110/826
Dansk møbeldesign
Overpolstret øreklapstol med ben af bejdset bøg, betrukket med blå møbelstof, dybhæftet ryg med knapper. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag