Qi Baishi m. fl (f. 1864, d. 1957, kinesisk kunstner)
Zhang Daqian m. fl (f. Kina 1899, d. sst. 1983)
En samling kolorerede træsnit udført på rispapir af bl.a Qi Baishi, Zhang Daqian, Chen Shizeng i to volumes. Hver volume med kalligrafi “Beijing Rong Bao Zhai nyt oplag af udvalgte malerier valgt af 91 årige Baishi og med hans kalligrafi” signeret med segl Bai Shi Weng. Forord til dette oplag af Zheng Zhenduo. 3. oplag Rong Bao Zhai 1951, nr. 504. 1. og 2. oplag blev trykt i 1920–30-erne. Kassette af silke. Hvert tryk 31×21 cm.
Samling træsnit dateret 1951. Nogle er skåret ud, muligvis mangler der et eller to.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ej komplet samt nogle træsnit skåret ud og medfølger løst.
Varia, 5. marts 2015