1822/​523

Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)

“Sokrates (Portræt af Wilhelm Wanscher)”, 1912. Usign. Betegnet på blændrammen. Olie på lærred. 52×43.

Udstillet: “Jens Adolf Jerichau & Co. I stor stil”, Nivågaards Malerisamling, 2004. Litteratur: Troels Andersen Borgen, “J.A.J. 1890–1916”, nr. 48. geng. s. 185.

Original stand. Intet at bemærke.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag