1637/822
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Serveringsvogn af mahogni med underliggende hylde samt aftagelig top/bakke. Håndtag og hjul af messing. Udført hos Rud Rasmussen Snedkerier. H. 75,5. L. 70. B. 47.
Proveniens: Arkitekt Poul Svindt. Original kvittering medfølger, 1945.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kantafslag.
Moderne kunst og design, 13. september 2016
Vurdering
Hammerslag