1637/​822

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Serveringsvogn af mahogni med underliggende hylde samt aftagelig top/bakke. Håndtag og hjul af messing. Udført hos Rud Rasmussen Snedkerier. H. 75,5. L. 70. B. 47.

Proveniens: Arkitekt Poul Svindt. Original kvittering medfølger, 1945.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kantafslag.

Moderne kunst og design, 13. september 2016

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK