899/​792

Dansk kerubbæger af sølv, trompetformet cuppa, graveret med renaissance ornamentik samt senere spejlmonogram og datering PKI 1731, påsat snoet bælte, prydet med tre støbte kerubhoveder, hvælvet, profileret fodstykke. Bund stemplet to gange med Næstved bymærke samt mestermærke med utydelig datering. Hans Tobiesens samlermærke. Mester Joen Joensen, Næstved ca. 1700–1756. Vægt 233 g. H. 13 cm.

Proveniens: Direktør Hans Tobiesens samling. Winkel & Magnussen, auktion 388, III. del, 1954, nr. 275. Afbildet s. 81. Litteratur: Chr. A. Bøje: Hans Tobiesens Sølvsamling. 1948. S. 23, nr. 61.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK