2027/129
Sønderjysk hovedvandsæg af forgyldt sølv prydet med 117 farvede glasflusser. Punlset i bunden CG 1855. Mestermærke Paulsen, antagelig for Hans Andreas Paulsen, Nordborg 19. årh.s midte. H. 14 cm.
Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud