2138/899
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Fritstående tre-personers sofa med stel af riopalisander. Sider, sæde samt ryg betrukket med sort skind. Udført 1960'erne hos snedkermester A.J. Iversen. H. 79. L. 209. Sæde H. 40. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på stel. Skind med pletter, smuds samt slitage og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud