Ved Stranden set fra Højbro. Sign. Eckersberg. Blyant på papir monteret på papir. Bladstørrelse 16 × 21.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 737, 2004 nr. 2649.
Misfarvninger af varierende størrelse. Mindre folder. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021