Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ Royal”. Standerlampe med stel af grålakeret metal, skærm af opaliseret plastik, beklædt med lyst lærred. Udført hos Louis Polsen. H. 182.
Model formgivet til SAS Royal Hotel, København.
Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998, bl.a. omtalt s. 439, afb. s. 436, 438–439.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Overfladiske rustmærker. Skærm med buler/folder og defekter. Nogle metalophæng bøjede. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 29. juni 2021
16 bud