1351/688
Lauritz Hjorth (f. Rønne 1834, d. sst. 1912)
Skulptur af glaseret stentøj, modelleret i form af siddende mandrill. Sign. L. Hjorth -29. Unik. H. 46.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 17. december 2013
Vurdering
Hammerslag