2041/341
George III standur i kasse af egetræ og mahogni. Værk med sekundangivelse. Signeret Parkinson, Lancaster. England, 18. årh.s slutning. H. 238.
Almindelige brugs- og aldestegn. Enkelte steder løsnet finér. Lodder, pendul og nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag