2041/​341

George III standur i kasse af egetræ og mahogni. Værk med sekundangivelse. Signeret Parkinson, Lancaster. England, 18. årh.s slutning. H. 238.

Almindelige brugs- og aldestegn. Enkelte steder løsnet finér. Lodder, pendul og nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK