2417/​2011

Orion

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Gylden skive med sorte Breguet-tal og blåanløbne stålvisere. Støvkapsel af metal. Ø 51,5 mm. Uret vejer ca. 96 g. 1920'erne.

Rød æske medfølger. Personlig gravering på støvkapsel samt monogram på yderkasse.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Armbåndsure, 24. april 2024

Kategori

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Solgt

Hammerslag

7.000 DKK  

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK