To nagler af jern stammende fra Nørreport i København. Begge med Christian Vs kronede monogram. 17. årh.s slutning.
Proveniens: Herregården Kruusesminde. Solgt på auktion hos Nellemann & Thomsen i 1994. Medfølgende katalog.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
20 bud