2027/681
Erik Magnussen (f. Frederiksberg)
“Z-down”. Tre hvilestole med foldestel af stål. Sæde og ryg udspændt med patineret, brunt kernelæder. Udført hos Torben Ørskov. (3)
Litteratur: Charlotte & Peter Fiell, Taschen: “Skandinavisk Design”, afbilledet og omtalt s. 432–434.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mørt skind med flere krakeleringer og kanter med slitage. Nogle få løse syninger
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag