2009/97
Henricus Josephus Antonissen (f. Antwerpen ca. 1734, d. sst. 1794)
En hyrdefamilie holder hvil. Sign. H. J. Antonissen f. 1790. Olie på lærred. 62×91.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 750, 2005 nr. 1415.
Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer. Flere små krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag