921/​77

Santi Corsi (f. Italien 1871, d. ?)

Sala dell'Iliade i Palazzo Pitti, Firenze. Sign. S. Corsi Lung'arno Torigiani 17. Olie på lærred. 105×143.

På bagsiden af lærredet betegnet: “Corsi Santi. Lung'Arno Torigiani 17. Studio. Firenze, Italia. Interna Sala dell Iliade Galleria Pitti”.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 587, 1993 nr. 84, afb. s. 34.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK