Niels Christian Hansen (f. Næstved 1834, d. Frederiksberg 1922)
En skomager. Sign. N. Chr. Hansen 1907. Olie på lærred. 27×21.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling, nr. 576 (1931 ), dennes auktioner del VII, Winkel & Magnussen 135, 1932, nr. 65.
Minimalt nålehul i hjørner samt svagt mærke fra blændrammens kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
16 bud