Vilhelm Pacht (f. København 1843, d. Holte 1912)
“Blomstrende Hyld i en Gaard. Fra Nærum”. Usigneret. Betegnet på blændrammen Lauritz Vilhelm Pacht. Olie på lærred monteret på lærred. 44×38.
Udstillet: Charlottenborg 1866 nr. 164.
Mindre retoucheringer. Talrige krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 18. marts 2019
23 bud