Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
“Veien til Jettesminde”. Skitseblad. Usigneret. Betegnet 10. Maj 1843. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 8×13,5.
Proveniens: Kunsthallen auktion 224, 1957 nr. 166.
Papiret er gulnet. Mindre papirbortfald ved øverste kant. En revne i venstre side. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
11 bud