2414/522
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Spisebord af teak med hollandsk udtræk. Sider med messingbeslag. Udført hos Søborg Møbler. H. 73. B. 90. L. 140/240.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og kantafslag. Ujævnt falmet.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag