2414/​522

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Spisebord af teak med hollandsk udtræk. Sider med messingbeslag. Udført hos Søborg Møbler. H. 73. B. 90. L. 140/240.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og kantafslag. Ujævnt falmet.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK