1949/8688
Russisk dobbeltkapslet lommeur af sølv med sidetryk, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige dobbeltørn i sort og blå emalje, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel signeret Pavel Bure nr. 49830. Russisk værk. Ca. 1900. Vægt i alt 123 g. Kassediam. 52 mm. Original æske medfølger. (2).
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Emalje dekoration med slitage/manglende emalje.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
19 bud