1949/​8688

Russisk dobbeltkapslet lommeur af sølv med sidetryk, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige dobbeltørn i sort og blå emalje, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel signeret Pavel Bure nr. 49830. Russisk værk. Ca. 1900. Vægt i alt 123 g. Kassediam. 52 mm. Original æske medfølger. (2).

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Emalje dekoration med slitage/manglende emalje.

Russisk tema, 5. december 2019

Ure ▸ Rusland

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

4.400 kr.

19 bud

4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.