Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Tempelvasen”. Firsidet lågkrukke af stentøj modelleret med religiøse motiver i relief. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Jais, 2964. Unik. Kgl. P. H. 23,5. B./L. 17.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Minimale hak i glasuren langs fodrand, antageligt hidrørende fra frigørelsen fra brændingsovnen. Glasurrevne langs kant på låg.
Moderne kunst og design, 13. august 2024
24 bud