1947/​374
Grønlandske kunstnere, 20. årh.: To tupilakker af udskåret kaskelottand, Physeter Macrocephalus. H. 13,5–15. (2)

Be­skriv­el­se

To tupilakker af udskåret kaskelottand, Physeter Macrocephalus. H. 13,5–15. (2)

Cites certifikat gyldigt inden for EU foreligger.

Brugsspor. Mindre afslag.

CITES: EU 0305–0555/19

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Etnografica

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.300 kr.

15 bud

(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.