2004/536
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Et par skabe af massiv oregonpine med messingforede samlingshuller. Indvendigt med hylder og opbevaringsrum. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, med etiket herfra. H./B. 76. D. 36. (2)
En nøgle medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage herunder ridser, mærker og mindre vandskjolder.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag