2226/862
Dansk snedkermester
Buet sofa med ben af bejdset bøg. Indvendig betrukket med blå uld. Ryg betrukket med lys uld. Udført 1940'erne. L. 160.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og et afslag på et bagben. Betræk med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
Vurdering
Hammerslag