2450/866
Stol med stel af eg, sæde og ryg med originalt patineret cognacfarvet skind. model B 103. Udført og mærket hos Planmøbel, Århus. 1940–50'erne.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 12, 1942, på annoncesiderne.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950, på annoncesiderne.
Litteratur: Planmøbel katalog, ca. 1950.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger. Patineret skind med skjolder og krakeleringer. Sæde med revne i skindet.
Vurdering