2031/​514

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

“Brun maske”. Sign. E.J. 67. Olie på lærred. 100×73.

Udstillet: Sophienholm, Kgs. Lyngby, 1969.

Louisiana, Humlebæk, 28.11.70–17.1.1971.

Biennale of Sao Paulo, 1971.

Den danske kunstudstilling, Grand Palais, Paris 1973.

Proveniens: Psykolog Kjeld Andreasens samling,

Galerie Moderne, Silkeborg.

Dansk privatsamling.

Vur­dering

125.000 kr.

Hammerslag

145.000 kr.

10 bud

1043346 (Autobud) 145.000 kr.
804375 140.000 kr.
1043346 (Autobud) 135.000 kr.
804375 130.000 kr.
1043346 125.000 kr.
804375 120.000 kr.
883989 115.000 kr.
862756 (Autobud) 110.000 kr.
883989 110.000 kr.
862756 105.000 kr.