2031/​514

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

“Brun maske”. Sign. E.J. 67. Olie på lærred. 100×73.

Udstillet: Sophienholm, Kgs. Lyngby, 1969.

Louisiana, Humlebæk, 28.11.70–17.1.1971.

Biennale of Sao Paulo, 1971.

Den danske kunstudstilling, Grand Palais, Paris 1973.

Proveniens: Psykolog Kjeld Andreasens samling,

Galerie Moderne, Silkeborg.

Dansk privatsamling.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

125.000 DKK

Hammerslag

145.000 DKK

10 bud

(Autobud) 145.000 DKK
140.000 DKK
(Autobud) 135.000 DKK
130.000 DKK
125.000 DKK
120.000 DKK
115.000 DKK
(Autobud) 110.000 DKK
110.000 DKK
105.000 DKK