Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Brun maske”. Sign. E.J. 67. Olie på lærred. 100×73.
Udstillet: Sophienholm, Kgs. Lyngby, 1969.
Louisiana, Humlebæk, 28.11.70–17.1.1971.
Biennale of Sao Paulo, 1971.
Den danske kunstudstilling, Grand Palais, Paris 1973.
Proveniens: Psykolog Kjeld Andreasens samling,
Galerie Moderne, Silkeborg.
Dansk privatsamling.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
10 bud