2339/​524

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“AJ”. Bestik af rustfrit stål. Formgivet 1957. Udført og stemplet hos hhv. A. Michelsen og Georg Jensen. Beståeende af 77 dele. (77)

Bestående af:

Otte middagsknive, otte middagsgafler, otte middagsskeer, otte suppeskeer samt én venstrehåndssuppeske, otte frokostgafler, otte frokostknive, otte latteskeer, otte theskeer, fire pålægsgafler, to dessertskeer, en sauceske, to sæt salatbestik samt større pålægsgaffel.

Original æske medfølger.

“AJ” bestikket blev i 1957 formgivet som en del af Arne Jacobsens ensemble til SAS Royal Hotel, og var oprindeligt tænkt til hotellets restaurant. Bestikket blev fra 1957 frem til cirka 1977 fremstillet hos A. Michelsen, hvorefter Georg Jensen overtog produktionen. I Stanley Kubricks berømte science fiction film “Rumrejsen år 2001”, benyttes “AJ” bestik af rumfærgens passagerer.

Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, ill. og omtalt s. 146–147, 440, 474 og 475.

Dette emne handles i fuldmoms

Mindre brugsslitage.

Moderne kunst og design, 26. september 2023

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag