12147/31
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“DSR”. Et sæt på seks skalstole med stel af forkromet stål. Sæde samt ryg af hvid polypropylen. Formgivet 1950. Udført og stemplet hos Vitra. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 25. november 2021
Vurdering
Hammerslag