2432/​288

1600-tals jernfæstet rapir med rundet aflang knap, fæste nærmest som A. V. B. Normans type 65 dateret til ca. 1620–1640, grebet beklædt med flettet jerntråd, håndbøjle hvorfra udgår to sidebøjler, ret spinkel parerstang, lille muslingformet parerplade og sideringe, ca. 105,5 cm. lang tveægget klinge med rhombeformet tværsnit mærket på begge brystets sider med pilelignende mærke med tværstang på skjold. Medfølgende bog “Udvalgte antikke våben og rustninger, Abildgaard Samlingen”, Davantier 2009, hvor et lignende stempel ses på side 95. (2)

En bøjle mangler. Klingen lettere plettet og hakket.

I Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?