1532/​726

Kai Kristiansen, Dansk møbeldesign (f. 1929, Møbelarkitekt)

Et sæt på seks stole af teak. Løst sæde og sømbeslået ryg betrukket med grønt og stribet betræk. Model 31. Udført hos Schou Andersen. Samt udtræksbord af teak med én underliggende tillægsplade. 1950–60'erne. H. 72,5. L. 140. B. 90. Udtrukket L. 208. (7)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser. Bord med vandmærker. Bordplade og tlllægsplade med farveforskel. Stole med slitage på betræk.

Moderne kunst og design, 4. august 2015

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK